Komunikacja  w związku

Relacja z drugim człowiekiem to naturalna potrzeba każdego z nas. Okazuje się jednak, że życie u boku innych wymaga wzajemnego dostosowania się do siebie, aby żyć w zgodzie ze sobą. Jedną z bardziej skomplikowanych relacji jest relacja miłosna, kiedy dwoje ludzi postanawia wejść w związek, a nawet decyduje się na wspólną przyszłość. Decyzja ta może wiązać się z dzieleniem wspólnych spraw, obowiązków, a także zamieszkaniem w jednym domu, co powoduje wspólne funkcjonowanie w życiu codziennym. Oprócz tego zaczniemy poznawać coraz głębiej drugą osobę, której wyjdą na jaw prawdziwe cechy osobowości, zachowania, nawyki. Aby podołać nowej sytuacji i zadaniom, które czekają na partnerów, a także cieszyć się zdrową i dobrą relacją, ważna jest nauka odpowiedniej komunikacji między sobą. Kłótnie i brak porozumienia między stronami to normalna sprawa, takie rzeczy mogą zdarzać się od czasu do czasu. Mimo wszystko są sposoby na to, aby do nich nie doprowadzić, bądź załagodzić konflikt i znaleźć rozwiązanie problemu lub pójść na kompromis. Jak zatem zadbać o odpowiednią komunikację?
1. Mów otwarcie o wszystkim, nie oczekuj, że druga strona się domyśli – przedstaw dokładnie swoje uczucia, potrzeby, bądź oczekiwania, ponieważ nawet jeśli będziesz próbować dawać jakieś znaki drugiej połówce, to pamiętaj o tym, że każdy jest inny, każdy inaczej interpretuje pewne rzeczy, a nawet niektórych nie zauważa, mimo iż Tobie się wydaje, że wyraźnie je ukazujesz. Aby uniknąć niedomówień i braku postępu w niewerbalnych próbach przekazania swoich myśli, spróbuj powiedzieć wprost.
2. Skup się całkowicie na rozmowie z partnerem – zrezygnuj z omawiania ważnych kwestii z włączonym telewizorem w tle, siedząc z telefonem w ręce lub robiąc cokolwiek innego, wyeliminuj wszelkie rozpraszacze.
3. Słuchaj dokładnie – wiele osób podczas rozmowy popełnia pewien błąd, a mianowicie nie skupia się na tym, co ich partner ma do powiedzenia. Podczas wypowiedzi drugiej strony ich myśli błądzą po innych tematach lub co gorsza są skierowane na zastanawianie się nad tym, co zaraz chcą powiedzieć partnerowi. Poprzez takie działania ograniczamy możliwość analizy słów danej osoby, przekształcając rozmowę jedynie w pustą wymianę zdań, byleby się wypowiedzieć lub wyrzucić coś z siebie, ale nie uzyskać z tego nic więcej, nie wyciągnąć z tej rozmowy nic wartościowego.
4. Nie przerywaj partnerowi, kiedy coś mówi – niektóre osoby mają tendencję do tak zwanego „wcinania się” w wypowiedź drugiej osoby, nie dając jej dokończyć tego, co chciała powiedzieć, co może prowadzić do niekompletnego wysłuchania danej osoby, przekształcenia jej słów, a co za tym idzie, niewłaściwego zrozumienia jej uczuć, potrzeb, oczekiwań. Ponadto u partnera może pojawić się z tego powodu frustracja, poczucie braku zrozumienia, bycia mniej ważnym.
5. Zadawaj pytania, dopytuj – unikniesz w ten sposób niedomówień, nieprawidłowej interpretacji, szczególnie, kiedy nie jesteś pewien, czy wszystko dokładnie zrozumiałeś. Postaraj się robić to w sposób spokojny, unikając atakującego, agresywnego tonu.
6. Zwróć uwagę na czas i miejsce – upewnij się, czy na pewno macie w obecnej chwili przestrzeń i prywatność. Rozmowa na poważne tematy przy stole ze znajomymi, na imprezie w kuchni, lub w innym tego typu miejscu, nieprzystosowanym do poważnych rozmów, może pogorszyć sytuacje, ponadto jedna ze stron lub obie strony mogą nie czuć się komfortowo, może brakować swobody i intymności. Jeśli dana sytuacja, problem wyszedł nagle i potrzebuje pilnego wyjaśnienia, zastanów się, czy aby na pewno nie może chwilę poczekać, aby znaleźć się w odpowiednim miejscu.
7. Unikaj słów typu „Ty zawsze”, „Ty nigdy”, nie generalizuj – żaden człowiek nie jest w 100% posiadaczem danej cechy lub zachowania, takie określenia mogą być krzywdzące i wręcz zniechęcające dla drugiej osoby do zmiany.
8. Kontroluj emocje – pod ich wpływem można powiedzieć zbyt wiele, czasami z powodu złości nieopatrznie coś powiemy, choć tak naprawdę nawet tak nie myślimy. Czasami lepiej jest przerwać rozmowę i chwilę ochłonąć niż wybuchnąć i żałować później swojej reakcji. Przede wszystkim unikaj obrażania drugiej osoby, wyzwisk, grożenia rozstaniem lub szantażu.
9. Rozmawiaj z szacunkiem do drugiej osoby, nawet kiedy jesteś zdenerwowany – pamiętaj, że Twój partner to nadal człowiek, który posiada uczucia, nawet jeśli bardzo Cię zdenerwował. Pamiętaj, że jest to nadal osoba, którą kochasz, a ona kocha Ciebie, nie kieruj swojej wypowiedzi jak do wroga.
10. Nie zrzucaj odpowiedzialności za swoje błędy – umiejętność przepraszania i przyznawania się do błędu jest bardzo ważna w relacjach międzyludzkich. Zrzucanie na kogoś odpowiedzialności jest niedojrzałe i dlatego warto analizować dokładnie sytuację i wziąć też pod uwagę to, że może to jednak my powinniśmy przeprosić.
11. Unikaj określeń krytykujących osobowość partnera na podstawie jego zachowań – kiedy dana osoba zachowała się źle, to nie ona sama jest złym człowiekiem, tylko jej zachowanie było złe, nieprawidłowe. Jeżeli partner okłamał Cię z jakiegoś powodu w danej sprawie, odwołaj się raczej do jego zachowania, np. „Przykro mi, że mnie okłamałeś”, zamiast mówić „Jesteś kłamcą”.
12. Naucz się odpowiedniej konstrukcji tworzenia komunikatów – czasami kiedy mamy jakiś problem w związku i chcemy coś zmienić, robimy to w nieodpowiedni sposób, co może prowadzić do kłótni. Na przykład w sytuacji, kiedy jedna ze stron odczuwa, że partner traktuje ją chłodniej niż zazwyczaj, może chcieć mu to zakomunikować, ale kierując się zbytnio swoimi emocjami i żalem, a także możliwością wyrzucenia z siebie tych złych emocji, zamiast chęcią zmiany tej sytuacji na lepsze. W efekcie czego wychodzą komunikaty typu: ,,Ty mnie już nie kochasz”, ,,Nie zależy Ci na mnie”, kiedy lepiej byłoby przedstawić swoje uczucia takim komunikatem jak: „Mam wrażenie, że trochę się od siebie oddaliliśmy, nie okazujemy już sobie tyle uczuć, mamy dla siebie mało czasu. Chciałbym coś zrobić z tą sytuacją. Powinniśmy spędzać więcej czasu razem”. Ważne jest przedstawienie swoich uczuć i potrzeb bez zbędnych oskarżeń, agresji i pretensji. Z pewnością partner wykaże więcej zrozumienia, kiedy przedstawimy sprawę w sposób łagodny i spokojny niż kiedy go zaatakujemy.
13. Nie wracaj do przeszłości i nie rozdrapuj „starych ran” – skup się na tym co jest teraz i na tym, czego obecnie wymaga sytuacja.
14. Bądź szczery, ale zachowaj przy tym kulturę i szacunek – szczerość podczas rozmowy to klucz do zbudowania zdrowej komunikacji, jednak nie zapominaj o tym, aby mieć na uwadze adekwatny przekaz, ponieważ jest pewna granica między szczerością, a nieuprzejmością czy agresywnością. Czasami warto dobrać słowa, w taki sposób, aby nadal były one szczere, ale nie były zbyt raniące, wulgarne lub zbyt bezpośrednie.
15. Nie umniejszaj wagi problemu – jeżeli Twój partner widzi w czymś problem, a Ty nie lub twierdzisz, że jest on wyolbrzymiony, to nawet jeśli masz rację i problem jest mniejszy niż w myślach partnera, nie krytykuj go, nie wyśmiewaj i nie mów, że problem nie jest ważny. Jeżeli partner zwraca uwagę na to, że jest istotny, to znaczy, że może cierpieć, odczuwać zagrożenie, czuć niepokój lub inne uczucia, które sprawiają, że dana sytuacja jest dla niego problemem. Spróbuj raczej okazać zrozumienie, wysłuchać i dać wsparcie.
16. Skorzystajcie z psychoterapii – jeżeli mimo prób jest problem w odnalezieniu wspólnego języka, możecie skorzystać z pomocy psychoterapeuty, pod którego okiem może być łatwiej wypracować umiejętności poprawnej komunikacji.
Komunikacja w związku jest jego ważnym elementem, a dojście do zrozumienia siebie i swoich potrzeb wzajemnie, jest nie lada wyzwaniem. W naszym gabinecie psychoterapii „Dobre miejsce” prowadzimy psychoterapię dla par, którym potrafimy pomóc przepracowywać konflikty, trudności i wszelkie problemy, a także nauczyć wzajemnego dbania o wspólną relację.

#psychoterapia #psychoterapianowysacz #psychoterapeuta #psycholog #psycholognowysacz #psychterapiapar #psychoterapiapsychodynamiczna

#depresja #depresjadzieciimłodzieży #psycholognowysacz #dobrypsycholognowysacz #psychoterapeutanowysacz #psychoterapianowysacz #psychoterapiadziecinowysacz #psychoterapiamlodziezynowysacz #psychoterapiaindywidualnanowysacz #psychoterapiaparnowysacz #psychoterapiarodzinnanowysacz #dobremiejscenowysacz #psychologdzieciecynowysacz #psychologmlodziezynowysacz

Adres

„DOBRE MIEJSCE” –

zespół psychologów i psychoterapeutów –

Grzegorz Strojny

Nowy Sącz

ul. Grota-Roweckiego 16a/3
(pierwsza klatka, parter, domofon nr 3)

Telefon

e-m@il

gabinet [at] psycholognowysacz.pl

Nr konta ING

20 1050 1722 1000 0090 7605 8917

NIP                                 734 255 78 67
REGON                       121331967

psycholog-nowy-sacz

Zajmuję się zawodowo psychoterapią indywidualną osób dorosłych, w paradygmacie psychodynamicznym. Posiadam certyfikat psychoterapeuty Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (certyfikat SN PTP nr 645). Stworzyłem DOBRE MIEJSCE - doświadczonych psychologów, psychoterapeutów, specjalistów z zakresu psychoterapii dzieci (od 3 r.ż.), młodzieży (od 14 r.ż.) oraz osób dorosłych, psychoterapii par/małżeństw, systemowej psychoterapii rodzin, psychoterapii uzależnień, syndromu DDA, psychotraumatologii, psychoonkologii, psychoterapii pedagogicznej, terapii integracji sensorycznej, trenerów Treningów Umiejętności Społecznych (TUS), interwencji kryzysowej, doradztwa zawodowego i rozwoju osobistego.