Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra?

Trzy zawody, które różnią się od siebie, jednak często są mylone. Czasami zastanawiamy się, do którego specjalisty powinniśmy się wybrać i kiedy stajemy przed tym wyborem, możemy mieć pewne trudności.

Czym zajmuje się psycholog? Psychologiem może zostać osoba, która ukończyła studia magisterskie z psychologii, posiada ona wtedy odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego zawodu. Do opisywanego specjalisty możemy zgłosić się na przykład po doraźną pomoc psychologiczną, wykonanie diagnozy psychologicznej, opinii lub orzeczenia.

Czym zajmuje się psychoterapeuta? Psychoterapeutą może zostać osoba, która ukończyła studia magisterskie z psychologii, bądź kierunku pokrewnego oraz 4-letnie szkolenie z psychoterapii. Niestety zawód ten nie jest uregulowany prawnie, dlatego warto zwracać uwagę na to, czy osoba przedstawiająca się jako psychoterapeuta posiada odpowiedni certyfikat. Do psychoterapeuty możemy się wybrać, kiedy zmagamy się z różnorodnymi problemami. Omawiany specjalista stosuje odpowiednie techniki psychoterapeutyczne, które dostosowuje indywidualnie do każdej osoby. Psychoterapia wymaga większej ilości spotkań niż wizyta u psychologa. Nie ma konkretnej ustalonej liczby, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danej osoby.

W Gabinecie psychoterapii i pomocy psychologicznej w Nowym Sączu posiadamy wielu wykwalifikowanych psychologów i psychoterapeutów. Prowadzimy indywidualną psychoterapię dla młodzieży, osób dorosłych, a także dla par i całych rodzin. Więcej szczegółowych informacji dotyczących naszych doświadczonych specjalistów oraz całej oferty można znaleźć w zakładce ZESPÓŁ i OFERTA.

Czym zajmuje się psychiatra? Lekarzem psychiatrą może zostać osoba, która ukończyła studia medyczne oraz specjalizację z zakresu psychiatrii. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. Jest on jedynym specjalistą z trzech opisywanych, który może zlecić leczenie farmakologiczne, wypisać receptę, bądź skierowanie do szpitala. Leczenie farmakologiczne może dawać duże efekty w połączeniu z psychoterapią.

Kiedy chcemy zadbać o swoje zdrowie, warto wiedzieć, jak to odpowiednio zrobić. Nie bójmy się szukać informacji i prosić o pomoc. Jeżeli nie wiemy, jaką drogę wybrać, możemy zapytać specjalisty, z którego usług aktualnie korzystamy. Psycholog, psychoterapeuta oraz psychiatra są po to, aby Ci pomóc.

#psycholognowysacz #psychoterapianowysacz #psychoterapeutanowysacz #gabinetpsychoterapii

#psychoterapiapar #psychoterapiamłodziezy #psychoterapiarodzinna #psychoterapiaindywidualna

Zajmuję się zawodowo psychoterapią indywidualną osób dorosłych, w paradygmacie psychodynamicznym. Posiadam certyfikat psychoterapeuty Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (certyfikat SN PTP nr 645). Stworzyłem DOBRE MIEJSCE - doświadczonych psychologów, psychoterapeutów, specjalistów z zakresu psychoterapii dzieci (od 3 r.ż.), młodzieży (od 14 r.ż.) oraz osób dorosłych, psychoterapii par/małżeństw, systemowej psychoterapii rodzin, psychoterapii uzależnień, syndromu DDA, psychotraumatologii, psychoonkologii, psychoterapii pedagogicznej, terapii integracji sensorycznej, trenerów Treningów Umiejętności Społecznych (TUS), interwencji kryzysowej, doradztwa zawodowego i rozwoju osobistego.