Czas między dzieciństwem a dorosłością przypada między 11 a 22 rokiem życia, w tym okresie występuje o nastolatków bunt i kryzys okresu dojrzewania. To czas zmian, zarówno fizycznego jak i psychicznego obrazu ciała. Jest to czas trudny dla młodej osoby, w którym kształtują się jej relacje ze światem zewnętrznym, staje się ona bardziej niezależna i zostawia za sobą okres bycia dzieckiem, całkowicie zależnym od osób dorosłych. Dlaczego czasami warto rozważyć Psychoterapia młodzieży psycholog Nowy Sącz.

Dojrzewający człowiek zaczyna przejmować się tym, jak odbierają go inne osoby, jak wygląda jego ciało i przez jakie przemiany przechodzi. Pozyskuje również umiejętność abstrakcyjnego myślenia, podejmowania samodzielnie decyzji, tworzy własny system wartości często buntując się przeciwko autorytetom. Dojrzewanie to trudny czas dla rodziców, gdy ich dziecko łamie zasady panujące w domu i nie stosuje się do zakazów. Testuje ono granice, daje upust emocjom poprzez trzaskanie drzwiami, głośną muzykę, złość. Wszystko to może prowadzić do kryzysu tożsamości, gdzie dezintegracja uczuć i przeżyć wewnętrznych wpływa na zachowanie dziecka, nastroje depresyjne a nawet myśli samobójcze.

Psychoterapia młodzieży psycholog Nowy Sącz

Oprócz troski i zainteresowania, które powinien rodzic oferować nastolatkowi pomóc może konsultacja psychologiczna, podczas której psycholog lub terapeuta pomoże określić, czy dziecku potrzebna jest większa pomoc, czy zmaga on się z jakimś konkretnym problemem lub czy żyje w lęku przed dorosłością. Nawet kilka spotkań pomoże poukładać w głowie wartości, nauczy radzić sobie z mocnymi emocjami i da wsparcie podczas kryzysu tożsamości i szukania siebie.

Zajmuję się zawodowo psychoterapią indywidualną osób dorosłych, w paradygmacie psychodynamicznym. Posiadam certyfikat psychoterapeuty Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (certyfikat SN PTP nr 645). Stworzyłem DOBRE MIEJSCE - doświadczonych psychologów, psychoterapeutów, specjalistów z zakresu psychoterapii dzieci (od 3 r.ż.), młodzieży (od 14 r.ż.) oraz osób dorosłych, psychoterapii par/małżeństw, systemowej psychoterapii rodzin, psychoterapii uzależnień, syndromu DDA, psychotraumatologii, psychoonkologii, psychoterapii pedagogicznej, terapii integracji sensorycznej, trenerów Treningów Umiejętności Społecznych (TUS), interwencji kryzysowej, doradztwa zawodowego i rozwoju osobistego.