Czasem w naszym życiu mogą pojawić się takie trudności czy zaburzenia, z którymi ciężko jest poradzić sobie bez wsparcia się kontaktem ze specjalistą czy psychoterapią. Są nimi psychoza, zaburzenia osobowości, depresja, nerwica, uzależnienia, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania czy też inne. Jednak nie są one jedynymi powodami, aby podjąć psychoterapię własną – taka forma leczenia może pomóc nam również zrozumieć siebie i przeżywane przez nas emocje, wspomóc w naszym samorozwoju, w poprawie jakości życia czy naszych relacji z innymi ludźmi. Dlaczego warto rozważyć Psychoterapia Nowy Sącz?

Niekiedy wsparcie rodziny czy przyjaciół może okazać się niewystarczające i możemy potrzebować wsparcia kogoś „z zewnątrz” (psychologa czy psychoterapeuty). Może tak się zdarzyć podczas kryzysu, żałoby czy w trakcie choroby terminalnej. Gdy nasz stan psychiczny utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. To może być sygnałem, że w tym właśnie momencie warto udać się do specjalisty. Ze wsparcia i pomocy psychologicznej mogą skorzystać dzieci, młodzież, osoby dorosłe, małżeństwa (pary) czy nawet całe systemy rodzinne.

Wokół terapii krąży wiele mitów, które często mogą powstrzymywać nas od skorzystania z niej. Psychoterapia nie jest zwykłą rozmową, podczas której pacjent tylko ma się „zwierzyć” terapeucie. Mimo, że pacjent rozmawia o swoich przeżyciach, troskach i lękach, w obecności terapeuty zachodzi głębszy proces, podczas którego uczy się on identyfikować i kierować wewnętrznymi procesami, emocjami i swoimi potrzebami. Terapia uczy skąd bierze się lęk, uwalnia od cierpienia, uczy szanować własne i cudze granice oraz poprawia nasze ogólne samopoczucie i jakość życia.

Psychoterapia Nowy Sącz jest procesem leczenia, który wymaga czasu. W ciągłym zabieganiu może nam się wydawać, że znalezienie czasu na sesję z psychoterapeutą nie będzie łatwe. Warto jednak potraktować to, jako swego rodzaju inwestycję w siebie, w swoje zdrowie, dobre samopoczucie i dobre funkcjonowanie, którym będziemy mogli oddziaływać na swoich bliskich i nasze otoczenie. Każdy z nas ma jakiś ciężar, „bagaż przeszłości”, trudności życia codziennego, napięcia, konflikty. Nie warto zostawać z nimi samemu i pozwalać, by ich natłok wpływał na pogorszenie się naszego funkcjonowania, na nasze samopoczucie i relacje z innymi ludźmi.

Decydując się na psychoterapię pokazujemy, że znaleźliśmy w sobie gotowość do zmiany i pracy nad sobą. Podjęcie decyzji i odpowiedzialności za własne leczenie, to przejaw dojrzałości i gotowości. To pierwszy krok, by wejść w ten proces. Jakkolwiek zawsze może pojawić się jakaś obawa nieznanym, przed zmianą, to warto mieć świadomość, że gabinet jest bezpieczną przestrzenią, gdzie w intymności bliskiej relacji wszystkie wypowiedziane słowa i uwolnione emocje w niej pozostają: psychoterapeutę obowiązuje zasada tajemnicy zawodowej, nie może on rozmawiać z osobami trzecimi o tym, co dzieje się podczas sesji.

Gdy pojawią się momenty trudne, takie jak rozmowa o ciężkich doświadczeniach, bólu czy lęku, terapeuta będzie cały czas nam towarzyszyć i pomoże przez nie przejść. Nie zostaniemy więc z tymi emocjami sami. Często taka właśnie relacja może okazać się życiowym, korektywnym doświadczeniem, które da realną szansę na wprowadzenie nieocenionej zmiany do naszego życia.

Psycholog Nowy Sącz

Zajmuję się zawodowo psychoterapią indywidualną osób dorosłych, w paradygmacie psychodynamicznym. Posiadam certyfikat psychoterapeuty Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (certyfikat SN PTP nr 645). Stworzyłem DOBRE MIEJSCE - doświadczonych psychologów, psychoterapeutów, specjalistów z zakresu psychoterapii dzieci (od 3 r.ż.), młodzieży (od 14 r.ż.) oraz osób dorosłych, psychoterapii par/małżeństw, systemowej psychoterapii rodzin, psychoterapii uzależnień, syndromu DDA, psychotraumatologii, psychoonkologii, psychoterapii pedagogicznej, terapii integracji sensorycznej, trenerów Treningów Umiejętności Społecznych (TUS), interwencji kryzysowej, doradztwa zawodowego i rozwoju osobistego.